Kuna: kako se znebimo tega nepovabljenega gosta?

Kuna – Nepovabljen gost

V tem članku bomo povedali več o kunah in razlogih zakaj se pogosto znajdejo v naših domovih in okolici. Prav tako bomo razkrili, kako prepoznati znake prisotnosti kune in kako ukrepati, da preprečite njihov vstop v vaše bivališče.

Na koncu pa bomo odgovorili na najpomembnejše vprašanje: kako se lahko učinkovito in varno znebimo kune enkrat, ko se pojavi v našem domu.

A najprej nekaj besed o teh zanimivih in spretnih živalih.

Kune so med najbolj spretnimi majhnimi sesalci

Kune so majhni mesojedi sesalci, ki so znani po svoji agilnosti in prilagodljivosti, zaradi česar se lahko naselijo v različnih okoljih, vključno z urbanimi območji.

So odlični plezalci in so sposobne plezati po drevesih ter skozi ozke odprtine, kar jim omogoča dostop do podstrešij in podobnih skritih prostorov v stavbah.

Kuna – Nepovabljen gost

Zakaj se pojavijo v naših domovih?

Kune se pogosto pojavijo v urbanem okolju zaradi iskanja hrane in zatočišča. Njihova prisotnost v domu ali okolici je lahko posledica več dejavnikov, vključno z dostopnostjo hrane, zavetjem in odsotnostjo naravnih plenilcev.

Znaki, ki nakazujejo prisotnost kune v vašem okolju, vključujejo:

  • Zvoki: Kuna je nočna žival in pogosto povzroča hrup ponoči. Lahko slišite zvoke, kot so praskanje, škripanje ali hitro tekanje, ki prihajajo iz podstrešja, sten ali stropov.
  • Vonj: Kuna ima značilen mošusni vonj, ki ga uporablja za označevanje svojega teritorija. Ta vonj je zelo oster in ga je lahko zaznati v bližini njihovih bivališč ali poti.
  • Iztrebki in sledovi: Iztrebki kun so majhni, podolgovati in pogosto najdeni v skupinah. Poleg tega lahko opazite sledi tac ali drsne sledi, še posebej v prahu ali umazaniji blizu vstopnih točk.
  • Škoda: Kune lahko povzročijo vidno škodo, kot je grizenje kablov, izolacijskega materiala, cevi ali delov vozil. Prav tako lahko poškodujejo lesene konstrukcije, kot so strešne letve.
  • Ostanki hrane: Kune pogosto prinesejo hrano v svoje skrivališče, kar pusti ostanke, kot so kosti, semena, koščki hrane ali ovojnice.
  • Gnezda: Kuna si lahko uredi gnezdo iz izolacijskega materiala, papirja, tkanin in drugih mehkih materialov. Ta gnezda so pogosto skrita v temnih, odmaknjenih kotih, kot so podstrešja ali med stenskimi oblogami.

Če opazite katerega od teh znakov, je to močan indikator, da imate kuno v svojem domu ali okolici. Pomembno je ukrepati hitro, da preprečite nadaljnjo škodo, ki jo lahko povzročijo.

Vpliv kune na zdravje ljudi

Čeprav so kune v glavnem znane po materialni škodi, ki jo povzročajo v naših domovih, lahko predstavljajo tudi nekatere zdravstvene tveganja za ljudi. Pomembno je biti seznanjen z možnimi nevarnostmi, da lahko ustrezno ukrepamo in zaščitimo svoje zdravje.

  • Prenos bolezni: Kune lahko nosijo različne patogene, vključno z bakterijami, virusi in paraziti. Ena izmed bolj znanih bolezni, ki jih lahko prenašajo, je trihineloza, parazitska bolezen, ki se lahko prenese na ljudi, če uživajo kontaminirano meso. Čeprav je to redko, je pomembno biti previden, še posebej, če v bližini vašega doma živijo kune.
  • Alergije in astma: Iztrebki, dlaka in odmrle kožne celice kun lahko povzročijo alergijske reakcije ali poslabšajo simptome astme pri nekaterih ljudeh. Prisotnost kun v domu povečuje izpostavljenost tem alergenom.
  • Ugrizi in praske: Čeprav je neposreden stik s kunami redek, lahko ugrizi ali praske teh živali povzročijo okužbe. Kune so divje živali in lahko postanejo agresivne, če se počutijo ogrožene.
  • Psihološki vpliv: Prisotnost kun v bivalnem okolju lahko povzroči stres in anksioznost, še posebej, če so pogosti hrup in škoda, ki jo povzročajo. To lahko vpliva na kakovost spanja in splošno počutje prebivalcev.

Da bi zmanjšali tveganja za zdravje, je pomembno redno čistiti in dezinficirati območja, kjer so se kune zadrževale, ter takoj ukrepati ob prvih znakih njihove prisotnosti.

Preventiva: Kako vnaprej preprečimo prisotnost kune?

Da bi zmanjšali možnost, da kuna vstopi in se naseli v vašem domu ali okolici, je treba upoštevati več preventivnih ukrepov. Ti ukrepi so usmerjeni v odstranjevanje morebitnih privlačnosti za kune in zagotavljanje, da vaš dom ni dostopen zanje.

  • Odstranjevanje virov hrane: Kune so privlačene k viru hrane. Poskrbite, da bodo smetišča vedno dobro zaprta, kompostni kupi pa pokriti ali nedostopni. Ne puščajte hrane za hišne ljubljenčke zunaj, še posebej ponoči.
  • Zapiranje dostopnih točk: Preverite in zatesnite vse potencialne vstopne točke, kot so luknje v strehi, pokvarjene mreže na oknih, odprtine okoli cevi in prezračevalnih odprtin. Uporabite močne materiale, kot so kovinske mreže, da preprečite vstop.
  • Redno vzdrževanje zgradb: Redno pregledujte in vzdržujte streho, podstrešje in druge zunanje dele vašega doma. Poškodbe, kot so razpoke ali luknje, lahko hitro postanejo vstopne točke za kune.
  • Uporaba repelentov: Obstajajo različni repelenti, ki so namenjeni odvračanju kun. Ti lahko vključujejo naravne snovi, kot so amonijak ali poprova meta, ali komercialno dostopne repelente. Vedno upoštevajte navodila in varnostne smernice pri uporabi teh sredstev.

Vseeno pa se lahko zgodi, da najdejo pot v naše domove, in če do tega pride, imamo nekaj možnosti za ukrepanje.

Kako poteka odstranjevanje kune?

Najprej predlagamo, da se preventivno izvede deratizacija – uničevanje glodalcev, saj s tem zmanjšujemo ponudbo hrane kuni.

Kuni nastavimo tudi živolovko z mamljivo vabo ter ob živolovki vzpostavimo video nadzor z namenom spremljanja stanja.

Ulovljeno kuno se nato preseli na primernejšo lokacijo za njeno življenje, kjer bo lahko živela ne da bi ogrožala imetje ljudi.

V primeru težav nas pokličite in odstranjevanje kune ter glodalcev prepustite strokovnjakom.

Kazalo vsebine